Kúpele Vyšné Ružbachy | Liečebné, rekondičné, wellness a dovolenkové pobyty

recepcia: +421/52 42 66 111
email: info@ruzbachy.sk
sk gb ru
slider image

   

    

Online
rezervácia

Z histórie

História kúpeľov Vyšné Ružbachy


 historia 01

Obec Vyšné Ružbachy vznikla pri výdatných minerálnych prameňoch na východných úpätiach Spišskej Magury. Leží vo výške 623 m.n.m. v doline Zálažného potoka. Chotár obce bol osídlený už v paleolite, čo dokazujú nálezy v travertínových lomoch. Prvá zmienka o obci je z roku 1288, keď Šoltýs Henrich z Podolínca založil Nižné a Vyšné Ružbachy. V roku 1412 dal Žigmund Luxemburský poľskému kráľovi Vladislavovi II Jagelovskému do zálohy za pôžičku 16 spišských miest (aj Vyšné Ružbachy) na 360 rokov.


historia 02  

V roku 1549 nastal "Zlatý vek" pre Ružbachy, keď poľský kráľ Kazimír menoval grófa Sebastiána Ľubomirského za dedičného starostu zálohových miest. To podnietilo stavebný a spoločenský ruch. V roku 1595 bola postavená kúpeľná budova s bazénom, kuchyňou, jedálňou a spoločenskou miestnosťou. Sebastiánov syn Stanislav urobil z kúpeľov známe spoločenské stredisko poľskej a uhorskej šľachty. V roku 1744 po vymretí priamej vetvy rodu Ľubomirskych, kúpele začali meniť majiteľov čo im očividne neprospievalo. V roku 1772 sa zálohové oblasti dostali späť do Uhorska a tým kúpele chradli ešte viac.


historia 03

Až v roku 1825 sa kúpele stali vlastníctvom baróna von Jony, ktorý začal s ich prestavbou. Postavil si tu kaštieľ, nový kúpeľný dom a zrkadlový kúpeľ. Jeho syn Daniel Jozef Jony ako dedič spravoval kúpele až do roku 1865, kedy sa dostali na krátky čas aj do majetku Kežmarského lýcea. Od lýcea kúpil kúpele v roku 1882 poľský gróf Andrej Zamoyski. V roku 1923 dal postaviť staviteľovi Oskarovi Zuberovi prírodné termálne kúpalisko, ktoré bolo toho času najväčšie na Slovensku. Postupne sa začali meniť Ružbachy na jedny z najmodernejších kúpeľov na Slovensku. Biely Dom, jedna z dominánt, bol postavený na zelenej lúke v priebehu jedného roka na travertínovej kope v biedermeierovom slohu. Tento navrhol architekt Kesselbauer z Levoče, pričom plány a výstavbu uskutočnil Ing. Jozef Kováč. Túto modernú budovu dal postaviť gróf Zamoyski, aby slúžila na stravovanie. Dnes slúži ako jedáleň, kaviareň a spoločenské centrum.historia 04
Po smrti Andreja Zamoyského v roku 1927 zdedil kúpele najmladší syn Ján s manželkou Izabelou de Bourbon, neterou španielskeho kráľa. Ján Kanty Zamoyski a Izabella de Bourbon mali štyri deti, z ktorých syn José a dcéra Tereza žijú v Španielsku. Oficiálne zdroje uvádzajú, že táto rodina patrí v súčasnosti medzi najváženejšie v Španielsku. Kúpele ešte pred 2. svetovou vojnou navštívil sa svetovou vojnou samotný španielsky kráľ a princ z Bourbonu.

 


 


   historia 05

Plány majiteľov na rozmach kúpeľov však prekazila druhá svetová vojna a znárodnenie. V roku 1952 prešli kúpele pod správu ROH. Od roku 1957 sa vrátili kúpele zas pod správu štátu. Kúpeľné budovy pochádzajú prevažne z rokov 1920 až 1940 a sú doplnené objektmi z rokov 1975 až 1997.

Zvláštnosťou kúpeľov je jazierko KRÁTER, prírodne naplnené termálnou vodou. Je situované na vrchu travertínovej kopy a od roku 1967 je chráneným prírodným výtvorom.

Copyright © 2013 Kúpele Vyšné Ružbachy, a.s. | Všetky práva vyhradené.