Kúpele Vyšné Ružbachy | Liečebné, rekondičné, wellness a dovolenkové pobyty

recepcia: +421/52 42 66 111
email: info@ruzbachy.sk
sk gb ru
slider imageslider imageslider imageslider imageslider imageslider image

 

Online
rezervácia

História našich kúpeľov

História kúpeľov Vyšné Ružbachy


 historia 01

Obec Vyšné Ružbachy vznikla pri výdatných minerálnych prameňoch na východných úpätiach Spišskej Magury. Leží vo výške 623 m.n.m. v doline Zálažného potoka. Chotár obce bol osídlený už v paleolite, čo dokazujú nálezy v travertínových lomoch. Prvá zmienka o obci je z roku 1288, keď Šoltýs Henrich z Podolínca založil Nižné a Vyšné Ružbachy. V roku 1412 dal Žigmund Luxemburský poľskému kráľovi Vladislavovi II Jagelovskému do zálohy za pôžičku 16 spišských miest (aj Vyšné Ružbachy) na 360 rokov.


historia 02  

V roku 1549 nastal "Zlatý vek" pre Ružbachy, keď poľský kráľ Kazimír menoval grófa Sebastiána Ľubomirského za dedičného starostu zálohových miest. To podnietilo stavebný a spoločenský ruch. V roku 1595 bola postavená kúpeľná budova s bazénom, kuchyňou, jedálňou a spoločenskou miestnosťou. Sebastiánov syn Stanislav urobil z kúpeľov známe spoločenské stredisko poľskej a uhorskej šľachty. V roku 1744 po vymretí priamej vetvy rodu Ľubomirskych, kúpele začali meniť majiteľov čo im očividne neprospievalo. V roku 1772 sa zálohové oblasti dostali späť do Uhorska a tým kúpele chradli ešte viac.


historia 03

Až v roku 1825 sa kúpele stali vlastníctvom baróna von Jony, ktorý začal s ich prestavbou. Postavil si tu kaštieľ, nový kúpeľný dom a zrkadlový kúpeľ. Jeho syn Daniel Jozef Jony ako dedič spravoval kúpele až do roku 1865, kedy sa dostali na krátky čas aj do majetku Kežmarského lýcea. Od lýcea kúpil kúpele v roku 1882 poľský gróf Andrej Zamoyski. V roku 1923 dal postaviť staviteľovi Oskarovi Zuberovi prírodné termálne kúpalisko, ktoré bolo toho času najväčšie na Slovensku. Postupne sa začali meniť Ružbachy na jedny z najmodernejších kúpeľov na Slovensku. Biely Dom, jedna z dominánt, bol postavený na zelenej lúke v priebehu jedného roka na travertínovej kope v biedermeierovom slohu. Tento navrhol architekt Kesselbauer z Levoče, pričom plány a výstavbu uskutočnil Ing. Jozef Kováč. Túto modernú budovu dal postaviť gróf Zamoyski, aby slúžila na stravovanie. Dnes slúži ako jedáleň, kaviareň a spoločenské centrum.historia 04
Po smrti Andreja Zamoyského v roku 1927 zdedil kúpele najmladší syn Ján s manželkou Izabelou de Bourbon, neterou španielskeho kráľa. Ján Kanty Zamoyski a Izabella de Bourbon mali štyri deti, z ktorých syn José a dcéra Tereza žijú v Španielsku. Oficiálne zdroje uvádzajú, že táto rodina patrí v súčasnosti medzi najváženejšie v Španielsku. Kúpele ešte pred 2. svetovou vojnou navštívil sa svetovou vojnou samotný španielsky kráľ a princ z Bourbonu.

 


 


   historia 05

Plány majiteľov na rozmach kúpeľov však prekazila druhá svetová vojna a znárodnenie. V roku 1952 prešli kúpele pod správu ROH. Od roku 1957 sa vrátili kúpele zas pod správu štátu. Kúpeľné budovy pochádzajú prevažne z rokov 1920 až 1940 a sú doplnené objektmi z rokov 1975 až 1997.

Zvláštnosťou kúpeľov je jazierko KRÁTER, prírodne naplnené termálnou vodou. Je situované na vrchu travertínovej kopy a od roku 1967 je chráneným prírodným výtvorom.

Copyright © 2013 Kúpele Vyšné Ružbachy, a.s. | Všetky práva vyhradené.